Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak powinna wygladać suplementacja w ciąży?

Wbrew pozorom, kwas foliowy to nie jedyny suplement, który powinny przyjmować przyszłe mamy. Każda przyszła mama zadbać powinna także o odpowiedni poziom DHA, witaminy D, jodu, choliny, witamin z grupy B oraz żelaza.

Suplementy i witaminy w ciąży

Suplementy w ciąży są niezwykle ważne dla zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dla jej dziecka. Większość mam ogranicza się do przyjmowania kwasu foliowego, którego skuteczność została udowodniona naukowo (znany jest on między innymi z pozytywnego wpływu na rozwój płodu).

Co powinno znaleźć się w składzie suplementów diety dla przyszłej mamy?

  • Witaminy B6 i B12 – w znaczący sposób przyczyniają się one do prawidłowego cyklu folianów oraz obniżenia stężenia homocysteiny. Jak pokazują badania, co trzecia kobieta ciężarna w Polsce ma niedobory witaminy B6, a co druga – witamina B12. Utrzymywanie ich odpowiedniego poziomu znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej.
  • Witamina D3 – jest ona niezbędna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo – fosforanowej w organizmie i prawidłowego funkcjonowania szeregu tkanek, narządów oraz komórek nie powiązanych z gospodarką mineralną Duży niedobór witaminy D w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i urodzenia dziecka z niedoborem tej witaminy, co skutkować może słabą mineralizacją kości i rozwojem krzywicy.
  • Cholina – usprawnia przewodzenie impulsów nerwowych w mózgu dziecka i wspomaga rozwój i funkcjonowanie jego układu nerwowego. Oprócz tego, moduluje ona aktywność hormonalną przez redukcję produkcji kortyzolu. Nadmierne jego stężenie przez dłuższy czas w negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu i w dorosłym życiu może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych takich, jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca typu II.
  • Jod – odpowiednie jego stężenie jest niezwykle ważne dla rozwoju płodowego dziecka, a to ze względu na fakt, iż od tego zależy prawidłowe funkcjonowanie jego tarczycy. Hormony tarczycy są niezbędne głównie do rozwoju mózgu oraz kości dziecka, a ich skrajny niedobór może powodować ciężkie upośledzenie umysłowe płodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl