Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W naturze siła

W NATURZE SIŁA

Uwielbiamy to, co wygląda zdrowo i naturalnie, a szczególnie gdy mowa o paznokciach. Znaczna część klientów gabinetów pielęgnacji dłoni i stóp korzysta z podstawowego zabiegu manikiuru  i pedikiuru. Takimi osobami przede wszystkim są panie ceniące zdrowy tryb życia, będące często przeciwniczkami sztucznych paznokci. Do tej grupy możemy także zaliczyć mężczyzn, osoby uprawiające sporty, a także osoby mające określony typ pracy. Naturalne paznokcie wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego warto temu tematowi poświęcić trochę uwagi. Paznokcie powstają w macierzy, gdzie zachodzą podziały komórkowe. Budulcem ich jest keratyna, która przesuwana do przodu twardnieje, tworząc płytkę paznokcia. Spłaszczone komórki formują ok. 100 zachodzących na siebie dachówkowato warstw. Warunkiem prawidłowego wzrostu paznokcia jest dostarczanie odpowiedniej dawki wartości odżywczych. Nie można jednak zapominać, że to, jakie mamy paznokcie, jaki jest ich wygląd, w znacznej mierze jest uwarunkowane genetycznie, ale postępując odpowiednio, możemy wpłynąć na ich stan.

Rozmowa to podstawa

Przed przystąpieniem do zabiegu pielęgnacji paznokci przeprowadzamy wywiad z klientem. Pytamy o choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca czy problemy z krzepliwością krwi. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest dezynfekcja dłoni i paznokci. Następnie oceniamy stan paznokci. Wygląd ich informuje o zdrowiu, a żadne zmiany nie powinny być bagatelizowane. Oznaką choroby mogą być wszelkiego rodzaju rowki, plamki, łamliwość, nietypowe zabarwienie paznokci oraz inne cechy rzucające się w oczy. Jeżeli coś nas szczególnie zaniepokoi, to powinniśmy zasugerować klientowi konsultację z lekarzem. W tym miejscu warto powiedzieć, jak duży wpływ na kondycję paznokci ma nasza dieta. Posiłki powinny być bogate w takie składniki, jak białko, magnez, krzem, wapń, żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Warto też poinformować klienta o prawidłowym pielęgnowaniu paznokci w domu, o unikaniu długotrwałego moczenia rąk oraz noszeniu rękawic ochronnych podczas prac  porządkowych, a w przypadku paznokci stóp – noszeniu odpowiedniego obuwia.

Naturalne piękno

Zanim rozpoczniemy zabieg, zmywamy – jeśli jest taka potrzeba – stary lakier. Oczywiście używamy do tego zmywacza bezacetonowego, ponieważ zmywacz na bazie acetonu powoduje nadmierne wysuszenie płytki paznokcia, co może prowadzić do jego osłabienia, pękania, a nawet rozdwajania się. Kolejną czynnością jest skrócenie paznokci i nadanie im kształtu. W przypadku manikiuru najlepiej użyć dobrej jakości szklanego pilniczka, który jest w stanie szybko i bezpiecznie skrócić paznokieć. Możemy użyć też pilników papierowych, ale w przypadku naturalnej płytki szklane pilniczki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a ponadto są bardziej ekonomiczne. Inne narzędzia, jak cążki lub nożyczki, nie są potrzebne, a nawet niewskazane, ponieważ mogą powodować np. pękanie płytki. Dłoni nie powinniśmy moczyć, ponieważ miękka płytka paznokcia jest bardziej podatna na uszkodzenia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pedikiuru. Paznokcie u stóp są grubsze i jeżeli nie ma przeciwwskazań – możemy dla komfortu klienta wymoczyć stopy. Paznokcie u stóp skracamy za pomocą cążek lub odpowiednich frezów. Ostateczny kształt zarówno paznokciom u dłoni, jak i u stóp nadajemy szklanym pilniczkiem.

Postaw na jakość

Niezwykle ważne jest, by pilniczek był dobrej jakości. Na rynku dostępnych jest wiele szklanych pilniczków, ale nie każdy z nich nadaje się do profesjonalnych zastosowań. Dobry pilniczek powinien być wykonany z hartowanego szkła, gdyż tylko taki może być poddany sterylizacji. Należy także zwrócić uwagę na jego powierzchnię szlifującą, która powinna być dostatecznie ostra i trwała. W wysokiej jakości pilniczkach powierzchnia ta praktycznie się nie zużywa. Głównym atutem szklanych pilniczków jest ich dobroczynny wpływ na kondycję paznokci. Ich każdorazowe użycie powoduje zamknięcie łuski paznokcia, a konsekwentne stosowanie wzmacnia kruche paznokcie oraz zapobiega ich rozwarstwianiu. Kolejnym krokiem jest delikatne usunięcie niepotrzebnych skórek. Możemy posłużyć się odpowiednimi cążkami, ale najbezpieczniej zrezygnować z ostrych narzędzi na korzyść odpowiednich frezów lub szklanego kopytka zakończonego powierzchnią szlifującą. Pamiętajmy, aby skórek nie usuwać nadmiernie, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia macierzy. Jedną z ostatnich czynności może być delikatne wygładzanie i nabłyszczanie paznokci. W większości przypadków nie jest ono potrzebne. Decydując się na nie, korzystamy z delikatnej polerki. Pracujemy ostrożnie i delikatnie, by nie naruszyć struktury płytki. Pamiętajmy, że tworzy ją ok. 100 warstw zrogowaciałych komórek skóry, a możemy usunąć najwyżej kilka. Częstym błędem jest nadmierne ścieranie wierzchu płytki, co ją osłabia i może nieodwracalnie uszkodzić. Paznokcie mogą wtedy się rozdwajać lub wręcz łamać. Na końcu zabiegu stosujemy odżywkę i ewentualne malujemy paznokcie.

Artykuł w pełnej wersji ukazał się w Beauty Forum 6/2015


Piotr Płudowski - Właściciel firmy PODOMED, pedagog, handlowiec ceniący sobie osobisty kontakt z klientem, od 12 lat związany ze specjalistyczną pielęgnacją stóp.  Wyłączny dystrybutor Blažek Glass w Polsce. www.podomed.pl.

 Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą odżywek do włosów, kremu nawilżającego do cery mieszanej oraz domowego peelingu do twarzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl