Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kiedy udać się do specjalisty ds. stóp?

Wizyty u różnego rodzaju specjalistów są przez nas odkładane na przysłowiowe „później”.

Dlaczego zwlekamy? Co  powstrzymuje nas przed konsultacją czy rozpoczęciem terapii, która może przynieść ulgę? Kiedy jest to właściwe „teraz”? Kiedy wystarczająco dokucza nam ból, pieczenie, kłucie, mrowienie, żebyśmy w końcu dali sobie pomóc.

Pacjentom, którzy trafiają do gabinetów zawsze powtarzam, że lepiej przyjść raz czy dwa razy na próżno, wyolbrzymiając objawy niż coś zaniedbać. W przypadku problemu, który nas niepokoi i dodatkowo dotyczy obszaru, który kiedyś przysporzył nam traumatycznych przeżyć, żadna wizyta nie jest na wyrost. Dlaczego? Spokojny i pewny pacjent, to większe szanse na powodzenie naszej terapii. Prowadząc usługi podologiczne musimy pamiętać o holistycznym podejściu do pacjenta.


Nikt z nas nie ma w 100% zdrowych stóp. Powodem tego są przede wszystkim buty jakie na co dzień nosimy, czy sposób w jaki traktujemy nasze stopy. Powinniśmy o tym pamiętać kupując obuwie dla naszych pociech jak i dla nas. Tu istotny jest nie tylko odpowiedni rozmiar, który czasem ciężko jest dobrać. Ważna jest elastyczność podeszwy i cholewki czy materiał z jakiego został wykonany. W przypadku kobiet także wysokość obcasa.

Mała stópkaCzego możemy się spodziewać po dziecięcych stópkach? Kiedy mały pacjent trafia do gabinetu, należy zwrócisz szczególną uwagę na kształt płytki paznokciowej, jak jest obcinana przez rodziców – na prosto czy jest przez nich zaokrąglona. Oglądamy stopy szukając brodawek wirusowych. Pytamy rodziców o stopień nadpotliwości, jeśli taka występuje. Należy pamiętać o oględzinach stóp kiedy maluch stoi i stosownej do wieku interpretacji stopnia koślawości całych kończyn dolnych. Decyzja o wykonaniu wkładek powinna być poprzedzona skrupulatnym wywiadem oraz badaniem stóp dziecka.
Najczęstszym problemem osób dorosłych trafiających do gabinetu podologicznego jest bolesność, która występuje w okolicach płytki paznokciowej palucha, nazywana popularnie wrastaniem. Taki stan może spowodować odcisk w wale paznokciowym bądź pod samą płytką. Równie często okazuje się, że mamy do czynienia z wrastaniem paznokcia, czyli stanem zapalnym spowodowanym zbyt ciasnym obuwiem, urazem czy skaleczeniem delikatnej tkanki wału paznokciowego na przykład podczas „domowego pedicure”.
Odciski zazwyczaj mylone z modzelami tez potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie, przypominając o swojej obecności co krok. Nie pomoże tu apteczny preparat, najczęściej na bazie kwasu salicylowego, którego zadaniem jest wypalić rdzeń odcisku razem z tkanką otaczającą. Po „kuracji” w najlepszym przypadku pozostaje zmacerowana tkanka, w najgorszym niestety rana, która jest szczególnie niebezpieczna w przypadku diabetyków. Szukając pomocy należy zastanowić się co tak naprawdę nam doskwiera. Czy jest to dyskomfort, pieczenie, czasem mrowienie, występujące szczególne latem na piętach czy przodostopiu, co świadczy raczej o modzelu. Czy raczej towarzyszy nam kłujący, rwący ból, nasilający się kiedy niechcący stąpniemy na newralgiczne miejsce, wskazujące na odcisk. Bardziej precyzyjnie określone objawy pozwolą nam szybciej znaleźć odpowiedniego terapeutę.
Popękane piętyPękające pięty, które sen z powiek pod względem estetycznym spędzają nam szczególnie latem, potrafią czasem poważnie utrudnić normalne funkcjonowanie. Nigdy nie zapomnę słów pacjentki, która żaliła się, że wstając rano czuje jak skóra na stopach pęka jej w nowych miejscach powodując potworny ból. Regularnie wykonane zabiegi w gabinecie, które nie będą powodowały drażnienia, a przez to nadmiernego narastania naskórka oraz odpowiedni preparat dopasowany do potrzeb naszych stóp i możliwości naszego organizmu, to w tym przypadku klucz do sukcesu.
Istotnym elementem terapii jest także dobór odpowiedniego zaopatrzenia, którego zadaniem będzie korekcja deformacji bądź odciążenie wrażliwego miejsca. Wybór jest ogromny, począwszy od elementów gotowych, skończywszy na tych dopasowanych idealnie do stopy pacjenta, wykonanych z jej odlewu. Nie należy zapominać o doborze odpowiedniego, humanitarnego obuwia!
Znakiem naszych czasów jest dążenie człowieka do doskonałości. Co rusz to słyszymy o kolejnych odkryciach wartych nagrody Nobla, sami lubimy otaczać się nowinkami technicznymi.
Dlaczego nie pójdziemy z duchem czasu i nie sprawdzimy możliwości jakie daje naszym stopom cały wachlarz zabiegów w gabinecie podologicznym....?

 

Katarzyna Zawadzka

Katarzyna Zawadzka - fizjoterapeutka, spec. ds. podologii, pedagog, zawodowo związana z Centrum Podologicznym w Łodzi. www.podologic.org

Centrum Podologiczne

 

Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą kremu do stóp dla diabetyków, świec do masażu oraz balsamu z mocznikiem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl