Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Piramida zapachowa

Wszyscy kochamy pięknie pachnieć! Subtelne aromaty rozpieszczają nasze zmysły, poprawiają samopoczucie oraz poprawiają pewność siebie. W czym tkwi ich tajemnica? W piramidzie zapachowej, od której tak naprawdę należy, czy dany aromat wydaje nam się atrakcyjny. Co każdy miłośnik powinien o niej wiedzieć? 

Czym jest piramida zapachowa?

Niemal każde perfumy i produkty zapachowe zbudowane są na piramidzie zapachowej, składającej się z trzech części, nazywanych nutami. Innymi słowami jest to ich kompozycja, na którą składają się poszczególne akordy, tworząc przyjemny i unikalny efekt. Dotyczy to zarówno perfum kupowanych w eleganckich flakonach, jak i dezodorantów, balsamów do ciała i innych perfumowanych produktów. To dzięki stosowaniu trzech nut zapachowych - które pojawiają się oraz odparowują w różny czasie - aromat zmienia się w ciągu dnia, tworząc tzw. cykl życia zapachu. Piramida zapachowa podzielona jest na 3 grupy nut. 

Nuty górne

Nazywane są też nutami głowy. Stanowią niejako wizytówkę zapachu i to je wyczuwamy podczas pierwszego kontaktu z perfumami. Są intensywne i odgrywają pierwszoplanową rolę, jednak są bardzo ulotne. Wyczuwa się je przez około 15-20 minut od aplikacji. To od nich zależy, czy zapach wyda nam się atrakcyjny i będziemy chcieli go bliżej poznać, czy też od razu go odrzucimy, uznając, że nie jest dla nas pociągający. Nuty górne zazwyczaj są świeże - na przykład kwiatowe lub owocowe - ale mogą zawierać aromaty liści lub ziół. Ich zadaniem jest subtelne wprowadzenie nut środkowych. 

Nuty środkowe

To inaczej nuty serca, które pojawiają się, gdy pierwszy zapach się ulotni. Stanowią jego "myśl przewodnią" i przydzielają go do konkretnej rodziny zapachowej. Są trwałe oraz niezmiennie, utrzymując się na skórze nawet do kilku godzin. Nuty górne mogą być oparte na zapachach korzennych, drzewnych, kwiatowych lub owocowych. Zazwyczaj są już nieco cięższe i bardziej wyraźne. Utrzymują się do 4 godzin po aplikacji - są niejako "drugim wrażeniem", gdy wąchamy nadgarstek po wyjściu z drogerii. 

Nuty dolne 

Nazywane też nutami bazy, są ostatnim akordem zapachowym. To trwała i intensywna baza perfum, dzięki której aromat wyczuwalny jest przez dłuższy czas. Zazwyczaj oparte są na aromatycznych i ciężkich olejkach pozyskiwanych z żywicy, ambry, paczuli lub piżma. Zadaniem nut dolnych jest dodanie perfumom energii oraz podtrzymanie ich zapachu. Oddają stabilność aromatu i potrafi być wyczuwalne nawet kilka dni. 

Jakie nuty zapachowe znajdują się w kolejnych przedziałach?

Nuty górne to głównie cytrusy takie jak cytryna, pomarańcza, mandarynka lub bergamotka oraz zioła, wśród których można wymienić bazylię, lawendę, trawę cytrynową czy anyż. 

Jeśli chodzi o nuty środkowe dominują w nich zapachy kwiatowe, mocne przyprawy, rośliny zielone oraz owoce. Do najpopularniejszych kwiatów stosowanych w perfumach należą: róża, konwalia, bez, jaśmin ylang ylang i goździk. Nuty zielone to głównie trawa, rozmaryn, liście leśne i pachnącą szałwia. Najchętniej stosowane przyprawy to aromatyczny anyż, cynamon i gałka muszkatołowa.

Nuty dolne mogą opierać się na zapachach balsamicznych - takich jak wanilia, heliotrop lub migdały - oraz drzewnych, głównie na cedrze, paczuli, drzewie sandałowym, bursztynie czy geranium. 

Piramida zapachowa kluczem do wyboru doskonałych perfum 

Piramida zapachowa służy więc wizualizacji charakteru danych zapachów. Poszczególne nuty, które się na nią składają, współpracują ze sobą, tworząc zapach rozpieszczający nasze zmysły, niczym doskonała kompozycja muzyczna. Wskazuje nam ona, czego można spodziewać się po danym zapachu. Kreatorzy komponując perfumy zwracają szczególną uwagę, aby poszczególne substancje, występujące w nutach były do siebie podobne i harmonicznie się rozwijały, gwarantując spójny efekt. Następnym razem kupując ulubione perfumy, warto więc dowiedzieć się jak wygląda ich piramida zapachowa. Natomiast poszukując nowego zapachu należy pamiętać, że swoje prawdziwe oblicze pokaże on dopiero po jakimś czasie, gdy ulotnią się jego nuty górne. 

W naszym sklepie nie znajdziesz perfum, ale możesz wybrać świece zapachowe, dyfuzory i odświeżacze zapachowe do wnętrz. Wybierz produkty w swoim ulubionym zapachu w STREFIE WNĘTRZA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl