Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Słodkie tajemnice lukrecji

Lukrecja

Jak większość z nas doskonale wie, korzeń lukrecji wykorzystywany jest jako substancja słodząca w cukierkach czy herbatach. Warto, jednak zauważyć, że jest on również używany w medycynie. Niektóre z korzyści nie zostały potwierdzone badaniami, jednak całościowo są wykorzystywane w środowisku medycznym.

Korzeń lukrecji to surowiec, który charakteryzuje się porowatą strukturą oraz żółtawą barwą. Jego smak jest dość słodki oraz delikatnie palący. Znajdziemy w nim kumarynę, flawonoidy, fitosterole, asparaginy, a także związki lipidowe, betainę, cholinę, kwasy organiczne, aminokwasy czy sole mineralne w małych ilościach. Jednak podstawowymi składnikami lukrecji jest glicyryzyna, a także saponiny. To właśnie ta pierwsza powoduje, że lukrecja jest około 50 razy słodsza od cukru. 

Problemy trawienne

Korzeń lukrecji znajduje swoje zastosowanie jako środek łagodzący kłopoty jelitowo-żołądkowe. Kiedy mamy do czynienia z wrzodami żołądka, zgagą czy zatruciem pokarmowym, lukrecja może pomóc błonie śluzowej żołądka w jej powrocie do równowagi. Dzieje się tak ze względu na to, że w kwasie glicyryzynowym znajdują się substancje przeciwzapalne. Według wiele badań dowiedziono, że zapobiega on pojawianiu się bakterii Helicobacter pylori, która powoduje wrzody. Lukrecja sprawia, że nasze naturalne mechanizmy obronne są pobudzone, a komórki jelitowe pracują znacznie lepiej. Takie działanie sprawia, że prawdopodobieństwo choroby jest dość małe.  

Pozytywne działanie na drogi oddechowe

Lukrecja to środek, który jest polecany do leczenia chorób układy oddechowego. Podawanie lukrecji doustnie prowadzi do wytwarzania zdrowego, czystego śluzu. Wbrew opinii wielu ludzi, większość ilość śluzu nie prowadzi do powstawania flegmy, lecz utrzymuje drogi oddechowe w dobrym stanie. Astma, mocny, suchy kaszel czy nieżycie oskrzeli to choroby, które są leczone z wykorzystaniem lukrecji. 

Czy lukrecja pomaga na koronawirusa?

Wg Doktora Marka Skoczylasa warto mieć w domu lukrecję.

"Koronawirusy znamy nie od dziś. W 2003 roku dowiedziono, że substancja, która nazywa się glicyryzyną, zawarta w lukrecji, działa przeciwwirusowo lepiej niż leki syntetyczne z aptek. Badania opublikowano w najważniejszym czasopiśmie naukowym „The Lancet”. Niewiele później opisano, w jaki sposób glicyryzyna wykazuje działanie przeciwwirusowe."
"Lukrecja nie uchroni nas przed chorobami. Ale spowoduje, że jak już zachorujemy, to glicyryzyna zahamuje przenikanie wirusów przez błony komórkowe."
Link do artykułu: https://wyborcza.pl/…/7,127290,25758872,w-moim-szpitalu-nie…

Działanie estrogenne

Lukrecja pozytywnie wpływa także na metabolizm estrogenów. W przypadku, kiedy osoba, która ją spożywa, ma ich zbyt wysoki poziom, to zahamuje ona ich działanie, a kiedy jest odwrotnie, wspomoże. Równie ciekawą informacją jest, że lukrecja łagodzi napięcie miesiączkowe. Zwiększony poziom estrogenu wpływa na wahające się nastroju czy niski apetyt. Lukrecja negatywnie wpływa na rozkład prostregonu, dlatego, kiedy zażyjemy ją około pół miesiące przed miesiączką, złagodzi ona jej objawy.

Działanie przeciwbakteryjne 

Interferon to związek działający przeciwwirusowy, który jest produkowany przez każdego człowieka. Glicyryzyna, która znajduje się w lukrecji, pobudza nas do jego produkcji. Związek ten łączy się z powierzchnią komórek, przez co białka wewnątrzkomórkowe, zapobiegają kodowi DNA wirusa. 

Lukrecja ma niezwykle wiele leczniczych właściwości. Zapobiega ona wielu chorobom i może pomóc każdemu z nas. Najprostszą formą jej przyjmowania są herbaty. To smaczne napoje, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Spożywając lukrecję, dbamy o nasze zdrowie, które jest przecież dla nas najważniejsze. 

Przeciwwskazania do stosowania lukrecji

Lukrecji mimo wielu dobroczynnych właściwości nie mogą stosować wszyscy bez wyjątku.

  • Nie należy stosować lukrecji w okresie ciąży i karmienia piersią.
  • Osoby, które mają nadciśnienie i niewydolność nerek nie powinny jej zażywać w nadmiarze.  
  • Odradza się zażywanie produktów z lukrecją dzieciom poniżej 4 roku życia.
  • Osoby, które zażywają leki moczopędne, na arytmię, czy sterydy zanim sięgną po produkty z lukrecją powinny zasięgnąć opinii lekarza.
  • Zazwyczaj nie radzi się spożywania regularnego produktów z lukrecją dłużej niż 4 tygodnie.

W naszym sklepie znajdziesz głównie herbaty z lukrecją. 

Herbata Pukka mięta z lukrecją Herbata Pukka Lukrecja z cynamonemHerbata Pukka Three Licorice

Wybierz herbatę Pukka z lukrecją idealną dla Ciebie! >>> Herbaty Pukka <<<

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl